2019 Committee Assignments

2019 Executive Committee (EMAIL)

  • Rene LaRoche (Mariposa), President, Region 3
  • Andrew Potter (San Diego), Vice President, Region 4
  • Diane Severud (Calaveras), Secretary, Region 2
  • Robin Stieler (Orange),  Treasurer, Region 4
  • Angela Ford (Tehama), Region 1 Chair
  • Ann Nordyke (Colusa), Region 1 Co-Chair
  • Diane Patterson (Marin), Region 2 Chair
  • Florence Evans (Sacramento), Region 2 Co-Chair
  • Alicia Jamar (Tuolumne), Region 3 Chair
  • Tracy Gauthier (Mariposa), Region 3 Co-Chair
  • Kecia Harper-Ihem (Riverside), Region 4 Chair
  • Kathleen Krause (Kern), Region 4 Co-Chair
  • Jim Mitrisin (El Dorado), Immediate Past President, Region 2

Awards & Recognition Committee (EMAIL)

  • Andrew Potter (San Diego), Region 4, Chair
  • Tracy D’Amico (Humboldt), Region 1
  • Julie Patterson-Hunter  (Nevada), Region 2
  • Diane Patterson (Marin), Region 2
  • Bernice Seidel (Fresno), Region 3
  • Janet Slibsager (San Benito), Region 3
  • Lynna Monell (San Bernardino), Region 4

Clerks Emeriti (EMAIL)

  • Tanna Boyd, Retired – Madera
  • Phyllis Perez-Sorenson, Retired – Santa Clara
  • Roberta Rodriquez, Retired – Ventura

Clerks’ Quiz (EMAIL)

  • Diane Patterson (Marin), Region 2 – Quiz Master
  • Rachel Ferris (Yuba), Region 2
  • Leila Loomis (Nevada), Region 2
  • Diane Severud (Calaveras), Region 2
  • Rhonda Cargill (Madera), Region 3
  • Andrew Potter (San Diego), Region 4

Conference Planning Committee – San Francisco 2019 (EMAIL)

  • Angela Calvillo (San Francisco), Region 3, Chair
  • René LaRoche (Mariposa), Region 3, CCBSA President
  • Robin Stieler (Orange), Region 4, CCBSA Treasurer
  • Andrew Potter (San Diego), Region 4, Immediate Past Host
  • Nancy DaForno (Plumas), Region 1
  • Julie Patterson-Hunter (Nevada), Region 2
  • Alicia Jamar (Tuolumne), Region 3
  • Bernice Seidel (Fresno), Region 3
  • Marvice Mazyck (San Diego), Region 4

Conference Sponsorship Committee

  • Jim Mitrisin (El Dorado), Region 2
  • Diane Severud (Calaveras), Region 2
  • Tracy Gauthier (Mariposa), Region 3
  • Mimi Duzenski (San Joaquin), Region 3
  • Megan Doyle (Santa Clara), Region 3
  • Marvice Mazyck (San Diego), Region 4

Education/Certification Committee

  • Flo Evans (Sacrament), Region 2, Chair
  • Tracy D’Amico (Humboldt), Region 1
  • Kathy Hayes (Humboldt), Region 1
  • Diane Patterson (Marin), Region 2
  • Liz King (Stanislaus), Region 3
  • Bernice Seidel (Fresno), Region 3
  • Lynna Monell (San Bernardino), Region 4

Finance Committee (EMAIL)

  • Robin Stieler (Orange), Region 4, Chair
  • Andrew Potter (San Diego), Region 4, CCBSA Vice President
  • Kathy Hayes (Humboldt), Region 1
  • Jeanette Neiger (Solano), Region 2
  • Anika Campbell-Belton (Alameda), Region 3
  • Kecia Harper-Ihem (Riverside), Region 4

Fundraising Committee

  • Diane Severud (Calaveras), Region 2, Chair
  • Tracy D’Amico (Humboldt), Region 1
  • Tina Duong (Trinity), Region 1
  • Rachel Ferris (Yuba), Region 2
  • Vicky Bryan (Merced), Region 3
  • Melinda Benton (Tulare), Region 3
  • Laura Welch (San Bernardino), Region 4

Legislative Committee (Email)

  • Rhonda Cargill (Madera), Region 3
  • Christine Berge (Santa Cruz), Region 3
  • Robin Stieler (Orange), Region 4
  • Kecia Harper-Ihem (Riverside), Region 4

New Clerks Institute/Clerks Manual/Best Practices Committee

  • Jeanette Neiger (Solano), Region 2, Chair
  • Julie Patterson-Hunter (Nevada), Region 2
  • Susan Galloway (Santa Cruz), Region 3
  • Melinda Benton (Tulare), Region 3
  • April Boydd (Riverside), Region 4
  • Kecia Harper-Ihem (Riverside), Region 4

Website Committee (EMAIL)

  • Diane Severud (Calaveras), Region 2, Chair
  • Ryan Sharp (Humboldt), Region 1
  • Donna Johnston (Sutter), Region 2
  • Jim Mitrisin (El Dorado), Region 2
  • Andrew Potter (San Diego), Region 4